info2shop

Brýlové čočky III.

Speciální brýlové čočky a povrchové úpravy

Vysokoindexové čočky

laicky řečeno čočky ztenčené. Díky vyššímu indexu lomu použitého materiálu se dosáhne nižší tloušťky čočky při zachování dioptrické hodnoty. Běžný plastový či skleněný materiál dosahuje indexu lomu 1,5. Čím vyšší index lomu -1,56 1,6 1,7...tím tenčí čočka. U vyšších dioptrických hodnot je použití materiálu s vyšším indexem lomu téměř nezbytné.
Pozor: u vysokoindexových čoček je nutno použít antireflexní úpravu, neboť se zvyšujícím se indexem lomu se zvyšuje i odrazivost.

Asférické čočky

takovéto čočky dosahují ploššího zakřivení, nejsou tedy tak vypouklé, což je vidět především u vyšších plusových dioptrií a současně eliminují zkreslení obrazu v okrajových částech brýlového skla. V praxi to znamená, že takováto čočka je plošší, tenčí, má přesnější zobrazovací vlastnosti a z estetického hlediska nezpůsobuje zvětšování oka „za brýlemi“.

Povrchové úpravy

tvrzení

tvrzení je základní povrchová úprava na plastových čočkách zvyšující odolnost čoček proti poškrábání a současně tak jejich životnost. Čočky NIKON pak poskytují speciální křemičité tvrzení, které ještě více zvyšuje tvrdost čočky.
POZOR: rozdílný účinek tvrzení je u čočky minerální (skleněné) a plastové. Zatímco u plastu se tvrzením zvyšuje odolnost vůči poškrábání, u skla se jedná pouze o zvýšení bezpečnosti proti úrazu oka při nechtěném rozbití. Tvrzené sklo se při rozbití „rozsype“ na drobné neostré úlomky, kdežto u netvrzeného zůstávají dlouhé ostré střepy, které můžou poranit oko.

antireflexní úprava

Odstraňuje nepříjemné a rušivé odlesky na přední i zadní straně čočky, což má svůj důvod estetický -- sklo se v brýlích tak neleskne a vytváří se tak dojem „jako by tam ani nebylo“, ale především důvod praktický, kdy oko nemusí zaostřovat na odrazy vznikající na vnitřní straně čočky, tím se značně eliminuje rychlá únava očí a následná bolest očí a případně i hlavy. Antireflexní úprava současně zvyšuje propustnost viditelného světla, pohled se tak stává jasnější a ostřejší.

hydrofobní vrstva

je to nejsvrchnější vrstva nanášena na čočky, která ještě více zvyšuje její ochranu a životnost. Svými vodo a olejo odpudivými vlastnostmi se čočka méně špiní a daleko lépe čistí.

super hydrofobní úprava

zatím nejnovější a nejúčinnější hydrofobní vrstva nanášena na brýlové čočky. Tato vrstva má ještě výraznější hydrofobní a oleofobní účinky. Čočka s touto úpravou je daleko odolnější vůči mastnotám a jiným nečistotám, které neulpívají na povrchu, snadněji se tak čistí a eliminuje riziko poškrábání na minimum.

PC filtr

Je speciální filtr na brýlových čočkách vhodný především pro všechny, kteří tráví většinu času s počítačem. Filtruje nežádoucí elektromagnetické záření monitorů a obrazovek a díky vysokým antistatickým vlastnostem tohoto filtru, omezuje usazování prachu a eliminuje tak možnost poškrábání při čištění čoček.

můj účet